reklama
6 grudzień 2024

W Katowicach powstał kolejny mural upamiętniający górników z Wujka

zdjęcie: W Katowicach powstał kolejny mural upamiętniający górników z Wujka / v46090912
v46090912
W Katowicach odsłonięto w piątek mural upamiętniający dziewięciu górników z kopalni Wujek, zastrzelonych przez zomowców podczas krwawej pacyfikacji tego zakładu na początku stanu wojennego. To już czwarty mural poświęcony ofiarom pacyfikacji.
REKLAMA

Malowidło powstało na ścianie jednej z restauracji przy ul. Pięknej, niespełna kilometr od kopalni Wujek. Zostało wykonane z inicjatywy i siłami Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK 1964", którzy od dawna upamiętniają zastrzelonych górników i wspierają działające przez kopalni Śląskie Centrum Wolności i Solidarności (ŚCWiS).

Na ścianie restauracji znalazła się data pacyfikacji Wujka – 16 grudnia 1981 r. - nazwiska dziewięciu ofiar zomowców i napis: „Mroczny czas rozświetliła nam wieść, że na Śląsku kopalnia strajkuje, że bezprawiu powiedzieli +nie+ dzielni chłopcy z kopalni Wujek”. Tło muralu stanowi katowicki pejzaż z obiektami ważnymi w historii miasta - m.in. budynkiem kopalni z charakterystycznym krzyżem-pomnikiem.

Dyrektor ŚCWiS Robert Ciupa powiedział, że piątkowa uroczystość rozpoczyna doroczne obchody pacyfikacji Wujka, których główna część odbędzie się tradycyjnie 16 grudnia. „Przypominamy o pacyfikacji kopalni Wujek oraz tych, którzy oddali życie za naszą wolność” - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że to już czwarty mural poświęcony tamtym wydarzeniom i - podobnie jak poprzednie - został zrealizowany społecznie. „Nasza instytucja zawsze wspiera takie inicjatywy i cieszę się, że jest taki duży oddźwięk oddolny, społeczny, dotyczący tożsamości Górnego Śląska, ale także pacyfikacji kopalni Wujek” - zaznaczył dyrektor.

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności dokumentuje i upowszechnia historię strajku i pacyfikacji. Wystawa stała Centrum opowiada o tamtych wydarzeniach, a także szerzej o walce o wolność i godność w latach PRL. Ekspozycja każdego dnia przyciąga zarówno starszych jak i młodszych, w tym grupy szkolne. Wiele osób odwiedza również sąsiadujący z tą instytucją pomnik-krzyż, upamiętniający zabitych górników. Również nim opiekuje się ŚCWiS.

Strajk w kopalni Wujek wybuchł 14 grudnia 1981 r. Protestujący domagali się m.in. uwolnienia zatrzymanego przewodniczącego zakładowej komisji NSZZ "Solidarność" Jana Ludwiczaka oraz innych internowanych, odwołania stanu wojennego i przestrzegania porozumień zawartych przez stronę rządową w sierpniu i wrześniu 1980 r.

16 grudnia władza postanowiła siłowo zdławić bunt. Po rozpędzeniu zgromadzonego przy kopani tłumu milicja i ZOMO przystąpiły do pacyfikacji kopalni. W kierunku zakładu wystrzeliwano gazy łzawiące i świece dymne, a strajkujących polewano wodą z armatek. W końcu na teren kopalni wjechał czołg, robiąc wyłom w murze, przez który do zakładu weszli funkcjonariusze, m.in. pluton specjalny ZOMO, uzbrojony w pistolety maszynowe. W stronę strajkujących górników padły strzały.

Na miejscu zginęło pięciu górników, czterej pozostali zmarli później w szpitalach. Dla Józefa Czekalskiego, Krzysztofa Gizy, Ryszarda Gzika, Bogusława Kopczaka, Zenona Zająca, Zbigniewa Wilka, Andrzeja Pełki, Jan Stawisińskiego i Joachima Gnidy była to ostatnia szychta w życiu. Najmłodszy z nich miał 19 lat, najstarszy – 48. Ran postrzałowych doznało także 23 innych protestujących.(PAP)

kon/ aszw/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lubartów
1.3°C
wschód słońca: 07:24
zachód słońca: 15:22
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lubartowie

kiedy
2025-01-06 20:00
miejsce
Stary Kredens Polski, Lubartów,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-16 17:00
miejsce
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-07 19:00
miejsce
Lubartowski Ośrodek Kultury,...
wstęp biletowany