4 czerwiec 2024

Pierwszy etap obwodnicy Nałęczowa na finiszu; otwarcie we wrześniu

zdjęcie: Pierwszy etap obwodnicy Nałęczowa na finiszu; otwarcie we wrześniu / pixabay/410119
We wrześniu otwarta zostanie dla kierowców pierwsza część obwodnicy Nałęczowa (Lubelskie), łącząca drogi wojewódzkie 830 i 826 - poinformował we wtorek Urząd Marszałkowski w Lublinie. Inwestycja za125 mln zł obejmuje m.in. budowę 5-km odcinka drogi wraz z estakadą nad doliną rzeki.

Urząd Marszałkowski w Lublinie przekazał we wtorek informacje o aktualnym stanie prac na budowie pierwszego etapu obwodnicy Nałęczowa. Stopień zaawansowania prac szacowany jest na 95 proc. Zgodnie z planem kierowcy będą mogli pojechać nową trasą we wrześniu br.

„Obecnie wykonywane są roboty nawierzchniowe, roboty brukarskie, roboty wykończeniowe i porządkowe. Pozostały do wykonania warstwa ścieralna, pobocza z kruszywa łamanego, oznakowanie pionowe i poziome” – wymieniono w komunikacie.

Inwestycja warta 125 mln zł obejmuje budowę m.in. 5-kilometrowej obwodnicy Nałęczowa wraz z estakadą nad doliną rzeki Bochotniczanka, 2,5 km chodnika, 600 m ścieżki rowerowej oraz dróg dojazdowych na długości 5,9 km.

Obwodnica Nałęczowa rozpocznie się w Sadurkach na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 830 Lublin-Nałęczów i nr 827, gdzie powstanie rondo. Następnie trasa będzie przechodzić nad doliną Bochotniczanki projektowaną estakadą oraz ulicą Cynkowską, gdzie powstanie dwupoziomowe skrzyżowanie. Dalej obwodnica będzie przecinać drogę powiatową i zakończy się rondem łączącym się z drogą wojewódzką nr 826.

Rzecznik Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie Kamil Jakubowski dodał, że w opracowaniu jest drugi etap obwodnicy Nałęczowa. Wykonawca dokumentacji projektowej ma czas do 30 listopada br. „Planowany termin zdobycia wszystkich potrzebnych pozwoleń to jest drugi kwartał 2025 r. Prace budowlane mogłyby ruszyć na początku 2026 r. Druga część obwodnicy pozwoli nam całkowicie ominąć Nałęczów od strony północnej” – sprecyzował rzecznik.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ pad/

2024-06-29 20:00