Harmonogram konkursów dla szpitali jest gotowy
Wiceminister zdrowia powiedziała, że po zakończeniu procesu rewizji KPO, Ministerstwo Zdrowia przejdzie do etapu inwestycyjnego. "Mamy opracowany harmonogram konkursów w wielu obszarach" - zaznaczyła.
Podkreśliła, że pierwszy planowany konkurs będzie dotyczył onkologii. Będą mogły w nim wziąć udział podmioty, które wejdą do Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO) na odpowiednim poziomie zabezpieczenia. Zaznaczyła, że będzie to konkurs dla wysokospecjalistycznych szpitali onkologicznych, a także dla szpitali powiatowych, które będą wykonywać świadczenia onkologiczne i wejdą do KSO.
Kolejny konkurs będzie dotyczył opieki długoterminowej. Wiceminister zdrowia poinformowała, że zostanie ogłoszony prawdopodobnie pod koniec wakacji lub jesienią. "Dedykujemy ten konkurs przede wszystkim szpitalom na pierwszym i drugim poziomie zabezpieczenia, głównie szpitalom powiatowym, ale też szpitalom miejskim, wojewódzkim" - powiedziała Kacperczyk.
Zaznaczyła, że konkurs na opiekę długoterminową będzie wspierał proces transformacji, czyli między innymi przeprofilowanie szpitali, zamianę "łóżek ostrych" na "łóżka opieki długoterminowej".
Prawdopodobnie w czwartym kwartale 2024 r. albo na początku pierwszego kwartału 2025 r. resort zdrowia planuje ogłosić konkurs z obszaru kardiologii i konkurs wspierający procesy transformacji dla wszystkich szpitali pierwszego i drugiego poziomu, które zdecydują się na przeprofilowanie, reformy.
"We wszystkich tych konkursach możemy finansować przebudowy, budowy, rozbudowy podmiotów leczniczych, doposażenie, zakup sprzętu medycznego. Katalog jest bardzo szeroki" - zaznaczyła.
Na początku lipca Komisja Europejska zaakceptowała zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), które rząd Polski wysłał do Brukseli 30 kwietnia. 16 lipca br. planowane jest przyjęcie zmienionej decyzji wykonawczej przez Radę do Spraw Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN). Publikacja decyzji nastąpi jeden-trzy dni po jej podjęciu i to zakończy proces rewizji. Na przełomie sierpnia i września Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej planuje wysłać drugi i trzeci wniosek o płatność z KPO, a ich refundacja spodziewana jest pod koniec 2024 r.
Wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk powiedziała PAP, że w obszarze ochrony zdrowia rewizja KPO została przyjęta z "drobnymi korektami". (PAP)
Katarzyna Nocuń