Jak przekazała PAP rzeczniczka warmińsko-mazurskiej SG mjr Mirosława Aleksandrowicz, kandydaci do służby w tej formacji mogą - oprócz komendy oddziału - składać dokumenty w placówkach w Braniewie, Gołdapi i Olsztynie. Wcześniej powinni ustalić termin tej wizyty - telefonicznie lub przez specjalny moduł na stronie internetowej SG. "W tym roku planujemy przyjąć do służby 80 osób" - zapowiedziała.
Przypomniała, że służbę w SG może pełnić osoba posiadająca wyłącznie polskie obywatelstwo, niekarana za przestępstwo, mająca co najmniej średnie wykształcenie oraz zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych.
Kandydaci muszą przejść postępowanie kwalifikacyjne, które jest podzielone na dwa etapy. W pierwszym komisja rekrutacyjna sprawdza złożone dokumenty i przeprowadza z kandydatem rozmowę kwalifikacyjną. Jest on kierowany na badanie psychologicznie i psychofizjologiczne, czyli tzw. wariograf.
W drugim etapie postępowania kandydaci rozwiązują testy z wiedzy ogólnej i wybranego języka obcego, przechodzą egzamin ze sprawności fizycznej i rozmowę kwalifikacyjną oraz stają przed komisją lekarską, która ocenia ich zdolność do służby.
Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej ochrania polsko-rosyjską granicę z obwodem kaliningradzkim o długości blisko 200 km. W jego strukturach jest 11 placówek, w tym cztery drogowe i dwa kolejowe przejścia graniczne oraz lotnicze przejście graniczne w Szymanach.
Zarobki funkcjonariuszy SG są zależne m.in. od stanowiska i stażu pracy - np. funkcjonariusz w służbie stałej, na najniższym stanowisku może liczyć na wynagrodzenie wysokości ok. 4,4-4,9 tys. zł netto. (PAP)
autor: Marcin Boguszewski
mbo/ akub/