16 styczeń 2024

Miasto nad Wieprzem: Lubartów w sercu Małopolski

zdjęcie: Miasto nad Wieprzem: Lubartów w sercu Małopolski / lubartow/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
lubartow/CC BY-SA 3.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/
Zapraszamy do miasta Lubartów, położonego na malowniczej Wysoczyźnie Lubartowskiej!
REKLAMA

Tego szukamy w Lubartowie

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Lubartów, pogoda Lubartów, praca Lubartów, Lubartów 24, BS Lubartów, SP1 Lubartów.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Lubartowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.

Bądź na bieżąco z faktami w Twoim Mieście!
Lubartów, usytuowany na granicy Małopolski (województwo lubelskie), Rusi (ziemia chełmska) i Wielkiego Księstwa Litewskiego (województwo brzeskie), został nadany prawa miejskiego w 1543 r. Lokalizacja miasta na obszarze wsi Łucka i Szczekarkowa była rezultatem działań Piotra Firleja z Dąbrowicy, który pełnił funkcje wojewody lubelskiego, starosty radomskiego i kazimierskiego. Zgodnie z aktem lokacyjnym dla miasta Lewartów (początkowa nazwa, wywodząca się od herbu Firlejów — Lewart), podpisanym przez króla Zygmunta I Starego, Lubartów uzyskał zezwolenie na organizację cotygodniowych targów oraz trzech jarmarków rocznie. Fundator sprowadził do miasta rzemieślników z Szkocji, Holandii i Niemiec.

Wkrótce Lubartów stał się centrum kalwinizmu, a jego wyznawcami byli członkowie rodu Firlejów. Po Piotrze Firleju właścicielem miasta został jego syn, Mikołaj. Ten ostatni wzniesie rezydencję otoczoną ogrodami włoskimi oraz założył szkołę kalwińską. W 1580 r. odbył się w mieście synod ariańsko-kalwiński. Kolejnym właścicielem miasta w 1609 r. został Piotr Kazimierski, a w 1626 r. – książę Janusz Zasławski, wojewoda wołyński.

Wojny XVII wieku doprowadziły do załamania handlu i rzemiosła w Lubartowie. Podczas szwedzkiego "potopu" miasto zostało zniszczone i złupione. W okresie od 1660 do 1795 r. Lubartów był w posiadaniu Lubomirskich i Sanguszków. Na prośbę dziedzica księcia Mikołaja Krzysztofa Sanguszki, w 1744 r. król August III zmienił pierwotną nazwę miasta Lewartów na Lubartów, upamiętniając rzekomego przodka rodu, księcia Lubarta Giedyminowicza.

W połowie XVIII wieku dwór w Lubartowie uchodził za jedno z najpiękniejszych siedlisk magnackich w Rzeczypospolitej. Po III rozbiorze w 1795 r. Lubartów znalazł się pod panowaniem austriackim (Galicja Zachodnia). Od 1809 r. administracyjnie miasto było częścią Księstwa Warszawskiego (departament lubelski), a następnie od 1815 r. – Królestwa Polskiego (województwo, a później gubernia lubelska). W pierwszej połowie XIX wieku powstała tu znana fabryka fajansów. W 1912 r. między najważniejsze zakłady przemysłowe w Lubartowie zaliczał się młyn elektryczny oraz browar. W 1921 r. rozpoczęto budowę huty szkła.

W okresie międzywojennym Lubartów będący centrum powiatu w województwie lubelskim zamieszkiwała zróżnicowana pod względem etnicznym i wyznaniowym populacja. Najliczniejszą grupę stanowili Żydzi (ponad 50% w 1921 r.), którzy zajmowali dominującą pozycję w dziedzinie działalności gospodarczej.

19 września 1939 r. miasto zostało zajęte przez Niemców. W latach 1942–1943 Lubartów i powiat lubartowski (dystrykt lubelski Generalnego Gubernatorstwa) były jednymi z najbardziej aktywnych centrów ruchu oporu w Polsce. 22 lipca 1944 r. miasto zostało odbite przez miejscowe oddziały Armii Krajowej i pododdziały 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK.

Po zakończeniu wojny Lubartów pozostał centralnym punktem powiatu w województwie lubelskim (z przerwą w latach 1975–1998).
Nie daj się zaskoczyć! Sprawdź prognozę pogody w Lubartowie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lubartów
14.2°C
wschód słońca: 05:05
zachód słońca: 19:48
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lubartowie