patronat medialny

W poniedziałek w Krakowie odbyła się ostatnia z tegorocznych akcji Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą

fot. Kamila Świeca
Zero utonięć każdego dnia to jest nasz cel długoterminowy. Wierzymy, że ta edukacja podziała i kiedyś będziemy mogli wpisać liczbę zero do tej rubryki – mówi Otylia Jędrzejczak, mistrzyni olimpijska w pływaniu. W poniedziałek w Krakowie odbyła się ostatnia z tegorocznych akcji „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”, realizowana przez Fundację Otylii Jędrzejczak.

Statystyki utonięć w Polsce wciąż są bardzo duże, często znacznie wyższe, niż w innych krajach Unii Europejskiej. – Dlatego bardzo ważna jest edukacja na temat bezpieczeństwa nad wodą. My nie mówimy o resuscytacji, mówimy o prewencji, o bezpiecznym wejściu do wody i zachowaniu się w niej. Mówimy o tym, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą z dzieckiem, kiedy spożywać posiłek, zanim wejdziemy do wody, ile spędzać czasu na słońcu, czy jak zażywać kąpieli wodnej – dodaje Otylia Jędrzejczak.

W tym roku w Polsce utonęło już ponad trzysta osób, z czego blisko dwieście w czerwcu, lipcu i sierpniu, czyli miesiącach wakacyjnych.

Powody tych utonięć niestety są powtarzalne, dlatego taki projekt jak „Zero jest OK” na pewno korzystnie wpływa na bezpieczeństwo nad wodą. Tam, gdzie są ratownicy, to wypadków śmiertelnych najczęściej w ogóle nie ma. Największy problem jest na kąpieliskach niestrzeżonych. Paradoksalnie jednak to nie ratownicy najczęściej ratują ludzi, a ich własne umiejętności, dlatego edukacja jest tak ważna – mówi Piotr Lisocki, ratownik z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Płocku, które jest partnerem projektu „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”

Głównym powodem utonięć w Polsce jest alkohol.

Około czterdziestu procent utonięć jest poprzedzona spożywaniem alkoholu lub innych używek. Często powodem jest też brawura rozumiana jako niedostateczne umiejętności pływania – dodaje Lisocki.


Poniedziałkowa, już ostatnia tegoroczna odsłona akcji „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”, odbyła się w Szkole Podstawowej nr 29 w Krakowie, a z uczniami spotkali się m.in. ratownik WOPR Piotr Lisocki oraz Katarzyna Kowalczyk, instruktor policji wodnej w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Dzieci brały udział także w zajęciach praktycznych, pokonując specjalnie przygotowany edukacyjno-sportowy tor przeszkód z elementami ratownictwa. Organizację „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą” w Krakowie wsparły m.in. WOPR Płock i CityMotors Gdańsk, a projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

W sumie w 2021 roku odbyło się pięć spotkań w ramach akcji „Zero jest OK – bezpiecznie nad wodą”. Zajęcia organizowane przez Otylię Jędrzejczak odbyły się w Bydgoszczy, Sanoku, Staszowie, Dębicy i Krakowie.
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
lubelskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lubartowie